MATSERVISDELAR, 45 delar, flintgods, Flow blue, "Holland" och "Normandy" Johnson Bros, England. 1900-talets början.

"Holland": 11 flata tallrikar, diameter 25 cm, 6 djupa tallrikar, 12 assietter diam. 18-20 cm. Uppsatsskål, höjd 11 cm, 2 terriner längd 31,5 och 36,5 cm. 5 ovala serveringsfat och en oval -skål, längd 24-41 cm. Rund serveringsskål, diam. 31,5 cm. Värmefat med lock, diameter 29 cm. Såsbåt, längd 21 cm, mjölkkanna, höjd 13,5 cm. Ett tekoppsfat, diam. 15 cm.
"Normandy": oval skål, längd 27 cm, skål med lock, diam. 13,5 cm.

Enstaka sprickor, ställvis krackelyr, kantnagg, slitage. Lagningar. Värmefatets lock med bucklor, propp saknas.

Utropspris
150 EUR