MATSERVISDELAR, 45 delar, flintgods, Flow blue, "Holland" och "Normandy" Johnson Bros, England. 1900-talets början.

"Holland": 11 flata tallrikar, diameter 25 cm, 6 djupa tallrikar, 12 assietter diam. 18-20 cm. Uppsatsskål, höjd 11 cm, 2 terriner längd 31,5 och 36,5 cm. 5 ovala serveringsfat och en oval -skål, längd 24-41 cm. Rund serveringsskål, diam. 31,5 cm. Värmefat med lock, diameter 29 cm. Såsbåt, längd 21 cm, mjölkkanna, höjd 13,5 cm. Ett tekoppsfat, diam. 15 cm.
"Normandy": oval skål, längd 27 cm, skål med lock, diam. 13,5 cm.

Enstaka sprickor, ställvis krackelyr, kantnagg, slitage. Lagningar. Värmefatets lock med bucklor, propp saknas.

Auction closed
150 EUR
The auction is closed.