BREVKNIV, SAX OCH LINJAL, metall och sten, nationalromantik, bl a Alefors Saxfabrik, Bankeryd, omkring år 1900.

Riklig dekor av bl a växtornament. Linjal med Sveriges riksvapen. Längd 27,5-35 cm.

Slitage, anlöpningar. Sten med spricka och lagningar. Namninristningar.

Utropspris
1 500 SEK