SKÅP, "Margareta", Axel Einar Hjorth, Nordiska kompaniet, 1930-tal.
Ljust bemålat. Rak samt lätt rundad form, dörrpar med speglar klädda i grön textil, bakomliggande lösa hyllplan samt utdragbara lådor. Längd ca 100 cm, djup ca 55 cm, höjd ca 141,5 cm. Nyckel finns.
Senare bemålat. Slitage. Märken, färgbortfall, fläckar. Nyckeln böjd.