Allmoge
618370

HÄNGSKÅP, attribuerat Erland Wadsten, Mörlunda, 1700-talets slut.

Målat, delvis retuscherat. Brutet krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Daterat 1797. Bredd 83. Djup 33. Höjd 93 cm.

Slitage, repor och märken. Färgbortfall. Kompletterat med senare hänganordning. Torrsprickor. Nyckel saknas.

Utropspris
11 000 SEK