Teak och bok, delvis fanerat. Tre hyllor, åtta lådor, ett skåp samt en skrivskiva. Längd 125, bredd 42, höjd 175 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Repor och fläckar. Senare ytbehandling.