KASTRULLER och SERVERINGSSKÅLAR, 6 st, emaljerade, bl.a. Seppo Mallat och Kaj Franck, Finel, Arabia. 1950-70-tal.

Tre kastruller med lock, två med handtag i teak, formgivna av Seppo Mallat, höjd 7-11,5 cm. Tre serveringsskålar varav den största formgiven av Kaj Franck. Höjd 6-14 cm, diameter 14-20,5 cm.

Emaljskador, bruksslitage, fläckar.

Utropspris
200 EUR