FONOGRAF, Thomas A Edison, Orange, USA, tidigt 1900-tal.

Ek och metall. Med tratt och ljudcylindrar. Längd ca 41 cm.

Bruksslitage. Fläckar och anlöpningar. Färgbortfall. Trä med skador. Några delar något lösa. Ej funktionstestad eller monterad. Cylindrar ej genomgångna.

Utropspris
3 000 SEK