PARTI GRAVYRER, 14 st, stålstick, "En resa i Finland", A. Weger, 1870-tal.

Nyslotts fäste och en del af staden. Svedja, Iisalmi, Savolax. I Somero socken, vinterkväll. I kajutan på åländskt fartyg. Utsigt af Kuopio från syd-vest. Imatra älv. Warkaus bruk. Mannens hemkomst. Slussarna i Juustila. Landskap i Savolax. Utsikt af Lovisa från öster. Vy över St. Mickels från syd. Utsigt af Ladoga. Strömings insaltning Nylands skär. (fri översättning). Bildstorlek ca 10x16 cm.

Slitage, skador, märkbara fläckar. Oinramade.

Utropspris
150 EUR