Barock

Barock

KRYDDSKÅP, barock, 1700-talets första hälft.

Björk och ek. Stomme i björk och lådor i ek med lister i mörkbetsat lövträ. 6 lådor varav två klädda utvändigt med bemålat papper. Invändigt beklädda med bemålat papper i vågmönster. Dörrpar med mässingsbeslag. Sidorna med handtag av smidesjärn. Höjd 20, längd 26, bredd 15 cm.

Slitage. Skador. Nyckel saknas och låsfunktion bör ses över.

Utropspris
3 000 SEK