Smycken
631901

RING, LORGNETTES samt KEDJA, silver, sötvattenspärlor och olika färgade stenar, Stockholm mitt 1900-tals. Tot vikt 60 g.

Ring, Stockholm, Georg Magnussons, Stockholm, 1945. Med små sötvattenspärlor, emalj dekor och troligen syntetiska rubiner och syntetisk blå spinell. Storlek 18,25/57.
Lorgnettes, Victor Jansson, Lindesberg, 1947. Med blomster relief dekor. Längd hängen 7,5 cm. Kedja med svenska kontrollstämplar. Längd kedjan 100 cm.

Bruksslitage. Mindre repor. Ställvis förlust av emalj.

Utropspris
2 000 SEK