Ring, Stockholm, Georg Magnussons, Stockholm, 1945. Med små sötvattenspärlor, emalj dekor och troligen syntetiska rubiner och syntetisk blå spinell. Storlek 18,25/57.
Lorgnettes, Victor Jansson, Lindesberg, 1947. Med blomster relief dekor. Längd hängen 7,5 cm. Kedja med svenska kontrollstämplar. Längd kedjan 100 cm.
Bruksslitage. Mindre repor. Ställvis förlust av emalj.