LOCKASK, porslin, rokokostil, Sevres-liknande märkning, 1800-tal.

I form av solfjäder. Dekor av rocailler och blommor tillsammans med figurscen samt landskapsmotiv. Förgyllda partier. Insida klädd med tyg. Längd 34 cm.

Bruksslitage, anlöpningar och smärre färgbortfall. Tyg med smärre hål och fläckar. Viss tobaksdoft.

Utropspris
3 000 SEK