VAS, flitgods, Josef Ekberg, Gustavsberg, 1910

Dekor i sgrafitto-teknik av stiliserade växter i blått och grönt mot ljusblå fond. Signerad "Gustavsberg 1910 J. Ekberg". Höjd 56 cm.

Briksslitage, krackeleringar och mindre missfärgningar. Lagningar, möjligen från tillverkningen.

Utropspris
8 000 SEK