639166
Nystilar
KabinettskÅp, för mynt och medaljer, barockstil, leonard ellström stockholm 1873.

KABINETTSKÅP, för mynt och medaljer, barockstil, Leonard Ellström Stockholm 1873.

Fanerat med valnötsrot. Dörrpar. Sextio bakomliggande lådor med fackindelning för mynt och medaljer. Kopplad benställning. Stämpelmärkt samt etikettmärkt. Bredd 92, djup 51, höjd 154 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och nötmärken. Mindre spänningssprickor.

Proveniens

Myntkabinettet, Stockholm. Enligt uppgift beställd av Bror Emil Hildebrand.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
12 000 SEK