Nystilar

Nystilar

KABINETTSKÅP, för mynt och medaljer, barockstil, Leonard Ellström Stockholm 1873.

Fanerat med valnötsrot. Dörrpar. Sextio bakomliggande lådor med fackindelning för mynt och medaljer. Kopplad benställning. Stämpelmärkt samt etikettmärkt. Bredd 92, djup 51, höjd 154 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och nötmärken. Mindre spänningssprickor.

Provenance

Myntkabinettet, Stockholm. Enligt uppgift beställd av Bror Emil Hildebrand.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed