GOLVUR, urtavlan märkt Rob Wilkie Colinsburgh, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny, urtavla av mässing, pendel, två lod samt nyckel medföljer, total höjd 214 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad, smärre bruksslitage, skador, sprickor, kompletterat bakstycke.

Robert Wilkie, verksam som urmakare omkring 1840 i Skottland.

Utropspris
2 000 SEK