Fanerad med mahogny, urtavla av mässing, pendel, två lod samt nyckel medföljer, total höjd 214 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad, smärre bruksslitage, skador, sprickor, kompletterat bakstycke.
Robert Wilkie, verksam som urmakare omkring 1840 i Skottland.