Folioband av halvskinn, mestadels röda lacksigill från grevliga, friherrliga och adliga ätterna på Sveriges Riddarhus. 29 x 48 cm.
Slitage samlingen ej komplett, några sigill med skador, sprickor, fläckar, bokbandet med smärre kant och hörnskador. Ej fullständigt genomgången.