GRYTOR, 2 st, Timo Sarpaneva, Rosenlew, Finland. 1900-talets andra hälft.
Rödemaljerad respektive svart. Handtag i teak. Höjd ca 18 cm.
Slitage. Färgbortfall och rost. Röda grytan invändigt med krakelerad emalj.
Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.