Allmoge
641628

STOP, björk, allmoge, Norge 1700-/1800-tal.

Cylindriskt. Svängd skuren hänkel krönt av stiliserad liggande hund. Höjd 26 cm.

Skador. Hänkelfäste med lagning. Sprickor. Lagningar. Ytskikt med slitage.

Utropspris
3 000 SEK