LJUSSTAKAR, 2 st snarlika, barock resp barockstil, 1600-tal resp troligen 1800/1900-tal.

Sexkantig välvd fot med balusterformat skaft. Barockljusstaken med graverad datering 1641 under initialerna HAS resp BMD. Stilkopian märkt med initialerna IMS resp IMD. Höjd 26 cm.

Slitage, repor, slagmärken, barockljusstaken med stort avslag vid ljuspipans mynningskant. Även med tennlagning vid skruvgängor vilket gör skaftet något löst.

Utropspris
6 000 SEK