Willem Janszoon Blaeu

(Nederländerna, 1571-1638)
Willem Janszoon Blaeu
(Nederländerna, 1571-1638)

WILLEM JANSZOON BLAEU, karta, 1600-tal och FREDERIC DE WIT, karta ca 1690-tal.

2 st kartor. Varav en "Fiona vulgo Funine". Bladstrl. 55x62 cm. Oramad.

Smärre slitage. Kantskador, ytsmuts och något gulnad.

Utropspris
2 000 SEK