SKÅP, allmoge, 1800-talets mitt. Enligt uppgift från Hälsingland.

Delvis bemålad furu. Rak form, upptill två dörrar, nedtill en dörr. Målad dekor av stiliserade rosor och namnmonogram. Invändigt tapetserat. Bredd 103, djup 42, höjd 208 cm. Nyckel finns.

Delvis omarbetat och kompletterat. Senare bemålning. Slitage, färgbortfall, repor, fläckar. Smärre skador. Maskstunget. Invändiga tapeten med omfattande skador/fuktskador.

Utropspris
4 000 SEK