TRÄDGÅRDSSTOLAR, 6 st, "Fåtölj B2", Örjan Lindqvist, Grythyttan, 1900-talets mitt.

Stomme av målat fjäderstål. Träribbor i rygg och sits. Stapelbara.

Kompletterade med senare infästningar till träribbor. Senare målning. Slitage, repor och märken. Torrsprickor.

Ur katalogtext "Denna fåtölj har framställts för att fylla behovet av en verkligt bekväm stol, där utrymmet är begränsat, såsom vid trottarserveringar, på balkonger etx. Den är i bekvämlighet järmförbar med fåtölj A2 men tager ej större plats än stol nr 1."

Denna variant tillverkad mellan 1954-1963.

Utropspris
2 500 SEK