TRÄDGÅRDSSTOLAR, 6 st, "Fåtölj B2", Örjan Lindqvist, Grythyttan, 1900-talets mitt.

Stomme av målat fjäderstål. Träribbor i rygg och sits. Stapelbara.

Kompletterade med senare infästningar till träribbor. Senare målning. Slitage, repor och märken. Torrsprickor.

Literature

Ur katalogtext "Denna fåtölj har framställts för att fylla behovet av en verkligt bekväm stol, där utrymmet är begränsat, såsom vid trottarserveringar, på balkonger etx. Den är i bekvämlighet järmförbar med fåtölj A2 men tager ej större plats än stol nr 1."

More information

Denna variant tillverkad mellan 1954-1963.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed