FRUKTSKÅL, nysilver, Uppsala, nyrenässans, omkring år 1800/1900. Stämplat: KGM

Fat flankerat av trollsländor och hänklar. Fatet uppburet av stam på rund sockel med fyra fötter i form av bär. Höjd 49 cm, diam 36 cm.

Bruksslitage. Något sned. Rispor och repor.

Utropspris
2 500 SEK