KYLIX, lergods, Grekland, forntida.

Rund skål med två handtag, rund fot. Målad dekor i svart av bla ansikte, diam 19, längd med handtag 24 cm.

Slitage, helt sammanfogad av skärvor, några skärvor ersatta av gips. Påmålningar, mindre hål.

Proveniens

Gösta Säflund, professor i klassiska språk och arkeologi, 1900-talets första hälft.

Utropspris
2 000 SEK