SYSILKELÅDA, Gütermanns Sysilke, 1900-talets första hälft.

Fjäderförsedda trådhållare. Glasat tvådelat lock. Förvaringslåda sannolikt tillverkad Mjölby Intarsia. Trådrullar medföljer. Längd 50 cm, bredd 35 cm, höjd 22 cm.

Bruksslitage. En glaslucka saknas. Märken och repor. Avslag på glas.

Utropspris
1 500 SEK