HALVSTOP, tenn, Samuel Pettersson Hult, verksam 1756-1771 i Nyköping.

Konande, svängt handtag, uppsvängt tumgrepp, plant lock krönmärkt 1766. Höjd 20 cm.

Slitage, repor, lagningar vid handtag, mindre bucklor och intryckningar. Graverade initialer på livet.

Utropspris
3 000 SEK