PARTI TENNFÖREMÅL, 10 delar, 1800-tal till tidigt 1900-tal.

Avlångt tennfat med dekorrand av bandstav, Santessons tenngjuteri, Stockholm, längd 36, ett par snarlika saltkar, sengustavianskt resp sengustaviansk stil, kvadratisk fot. Liten rund dosa med monogram och ristad datering 1848, sex så kallade armoldosor för vapenfett. Höjd 1-6 cm.

Slitage, repor, mindre bucklor.

Utropspris
1 500 SEK