MATSERVIS, 76 delar, flintgods, "Normandy" Flow Blue, Johnson Brothers, England tidigt 1900-tal.

12 förrättstallrikar, diameter 20,5 cm, 21 flata tallrikar, diam. 25,5 cm, 12 djupa tallrikar, diam. 26 cm. 12 assietter, diam. 16 cm och 5 äggkoppar. Två kannor, höjd 15 resp 19 cm. Te- och vattenkanna, höjd 12 resp 14 cm. Ett runt serveringsfat, diameter 32 cm. 3 st ovala serveringsfat och 4 st ovala skålar, längd 21- 44 cm. En terrin med lock och en såssnipa.

Såssnipan, enstaka flata tallrikar och insidan av två lock med kantskada. Ställvis krackelyr.

Utropspris
350 EUR