MATSERVIS, 76 delar, flintgods, "Normandy" Flow Blue, Johnson Brothers, England tidigt 1900-tal.

12 förrättstallrikar, diameter 20,5 cm, 21 flata tallrikar, diam. 25,5 cm, 12 djupa tallrikar, diam. 26 cm. 12 assietter, diam. 16 cm och 5 äggkoppar. Två kannor, höjd 15 resp 19 cm. Te- och vattenkanna, höjd 12 resp 14 cm. Ett runt serveringsfat, diameter 32 cm. 3 st ovala serveringsfat och 4 st ovala skålar, längd 21- 44 cm. En terrin med lock och en såssnipa.

Såssnipan, enstaka flata tallrikar och insidan av två lock med kantskada. Ställvis krackelyr.

Auction closed
350 EUR
The auction is closed.
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?