LERKÄRL 2 st SAMT SKULPTURHUVUD, forntida, mest Medelhavsområdet.

Mindre kanna samt kärl med två handtag, geometrisk dekor, längd 11-13, skulpturfragment i form av kvinnohuvud med rester av bemålning, höjd ca 3 cm.

Slitage, nagg, kärlen med lagningar och färgbortfall. Huvudet limmat på sockel.

Utropspris
2 000 SEK