SAMEKNIVAR, 3 st, Gunnar Edholm, Jokkmokk, samt Sune Enoksson, signerade, 1900-talets andra hälft.
Enokssons kniv med slida i björk, horn och läder samt med fästen i horn och björk. Edholms knivar med slidor i horn och läder med ristad dekor samt fästen i horn och metall. Längd inklusive slidor 21 cm.
Bruksslitage. Ställvis rost.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.