Madeleine Pyk – en samling F769

GUERIDON. Empirestil, 1800-talets andra hälft.

Snidad, förgylld och bronserad. På tre tassfötter. Upptill grip. Höjd 157, höjd inkl senare glasarmatur för fyra ljuspunkter 177 cm.

Slitage, borrad för el. Ej funktionstestad.

Utropspris
15 000 SEK