PIPSTÄLL MED 14 SJÖSKUMSPIPOR, 1800-talets mitt.

Pipställ fanerat i mahogny, en låda i sargen samt två attrapper. Höjd 82cm. Svarvade skaft, flertalet pipor med silverinfattning, bla Nils Jakob Andersson, Norrköping, 1842.

Slitage. Smuts. Lagningar. Knopp till låda saknas. Lock och munstycken saknas. Tobakslukt. Märken. Repor. Fanerskador.

Utropspris
2 500 SEK