SKÅL, SKULPTUR OCH VAS, glas. 3 delar, Göran Wärff, Kosta Boda 2000-tal.
Underfång i grönt, blått och blågrönt. Invändig dekor av luftbubblor. Skålen med slipad cirkel under brättet. Osignerade. Höjd 7-32 cm, skålens längd 34 och bredd 23,5 cm.
Sannolikt andra sortering. Smärre repor. Skålen med några mycket obetydliga fotnagg.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.