VINGLAS, 8 stycken. "Salut", Simon Gate, Orrefors-Sandvik, 1900-talets tredje kvartal.

Skaft med två noder. Grön glasmassa. Modellnummer G521, formgiven av Simon Gate för Sandviks glasbruk omkring 1920. Höjd ca 18,5 cm.

En med obetydlig fotnagg.

Proveniens

Modellen heter G521 och formgavs av Simon Gate omkring 1920. Denna gröna färg tillverkades framför allt under 1940-60-talen.

Modellen heter GS 521

Utropspris
1 500 SEK