VINGLAS, 8 stycken. "Salut", Simon Gate, Orrefors-Sandvik, 1900-talets tredje kvartal.

Skaft med två noder. Grön glasmassa. Modellnummer G521, formgiven av Simon Gate för Sandviks glasbruk omkring 1920. Höjd ca 18,5 cm.

En med obetydlig fotnagg.

Alkuperä - Provenienssi

Modellen heter G521 och formgavs av Simon Gate omkring 1920. Denna gröna färg tillverkades framför allt under 1940-60-talen.

Muut tiedot

Modellen heter GS 521

Lähtöhinta
1 500 SEK