VINGLAS, 8 stycken. "Salut", Simon Gate, Orrefors-Sandvik, 1900-talets tredje kvartal.

Skaft med två noder. Grön glasmassa. Modellnummer G521, formgiven av Simon Gate för Sandviks glasbruk omkring 1920. Höjd ca 18,5 cm.

En med obetydlig fotnagg.

Provenance

Modellen heter G521 och formgavs av Simon Gate omkring 1920. Denna gröna färg tillverkades framför allt under 1940-60-talen.

More information

Modellen heter GS 521

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.