KAFFEKANNA, silver, Johan Petter Grönvall, Stockholm, 1827, vikt 693.

Godronnerat liv. Tre tassfötter. Hänkel i trä. Krönande knopp i form av bärklase. Höjd 23 cm.

Bruksslitage. Anlöpningar och avlagringar. En fot böjd, kanna något skev. Repor. Hänkel med skav.

Utropspris
4 000 SEK