KOFFERT, Moritz Mädler, Leipzig, 1900-talets början.

Invändig klädd med canvas. Tre lösa fack med spännremmar. Etikettmärkt. Utvändigt bemålad dekor. Längd 116, bredd 60, höjd 68 cm.

Slitage, utvändigt ställvis hårdare slitage. Canvas med smärre hål, revor och fläckar. Tre spännremmar lösa. Ett handtag trasigt. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK