BREV med AUTOGRAF, egenhändigt skrivet och signerat Boris Pasternak, 1959.

Handskrivet tackbrev med kuvert, daterat Peredelkino September 14, 1959, signerat och poststämplat Moskva.

Hanteringsskador.

Boris Leonidovitj Pasternak (Бори́с Леони́дович Пастерна́к), född 10 februari 1890 i Moskva, Ryssland, död 30 maj 1960 i Peredelkino nära Moskva, Ryssland. Pasternaks roman "Doktor Zjivago" (1957) ledde till Nobelpriset i litteratur 1958, vilket han på grund av politiskt tryck i hemlandet tvangs avböja. (Wikipedia)

Utropspris
8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

733. Marcel Duchamp, Porträtt av Malou Höjer.
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
Budhistorik
290 000

ditt bud
Aktuellt bud:
290 000 SEK