SCHATULL MED 4 ST FLASKOR, glas, 1800-talets första hälft.

Original schatull i mahogny. Flaskorna slipade med slipad text och monogram: AH, Whisky, Cognac, Renadt, Aqvavit. 3 st flaskor med silverkork, Sverige 1970. En kork förnicklad.
Schatullets höjd 23 cm, längd 41 cm, djup 12 cm. Flaskornas höjd 21 cm.

3 flaskor med glassjuka, små nagg runt flaskhalsen, torrsprickor, stötmärken, ägarplakett på insidan.

Utropspris
300 EUR