Sylvia Stave

(Sverige, 1908-1994)
Sylvia Stave
(Sverige, 1908-1994)

KAFFEKANNA, nysilver, Sylvia Stave, CG Hallberg.

Klotformad med randdekor samt handtag i svärtat trä. Höjd 14 cm.

Slitage, smärre buckla. Repor och försilvring med slitage. Handtag med omfattande pigmentbortfall.

Formgivare

Utropspris
1 500 SEK