Skultuna Messingsbruk

(Sverige, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sverige, 1607-)

TÉKÖK samt TÉKANNA, mässing, Skultuna bruk, 1800-talets andra hälft.

Tékanna på balansställning. Grepp i svarvat trä. Genombruten hjärtformad dekor. Stämplad Skultuna Bruk N1T. Total höjd ca 36 cm. Tékanna märkt Skultuna N1. Rund form med bärhandtag. Höjd 16 cm.

Spritlampa saknas. Téköket något ostadig. Smärre slitage och bucklor.

Proveniens

Skultuna Bruks samling.

Téköket avbildad i "Gammal mässing", Sigurd Erixon 1964, sid 83.

Utropspris
1 500 SEK