BULKRUKOR, 8 stycken, mässing, Skultuna Bruk, 1800/1900-tal.
Rund form med lock, olika storlekar och tillverkningsålder. 1 stycken 1/4 Kanna, 1 stycken 1/2 kanna, 2 stycken 2 1/2 liter, 3 stycken 1 kanna, 1 stycken 2,6 liter. Höjd 12- 18 cm.
Ställvis slitage och repor. Smärre bucklor och bristningar. Några med inristade personnummer. Undertill med inventariemärkningar.
Skultuna Bruks museum.