BRÄNNVINSSKÅL, tenn, Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall, 1808.

Rund skål på fot med två genombrutna handtag i form av fabeldjur. Bredd 20, diameter 13cm, höjd 13cm.

Slitage. Repor. Anlöpningar. Monogramgravyr. Bucklor.

Utropspris
4 000 SEK