VINKYLARE, tenn, CG Hallbergs Guldsmedsaktiebolag, stockholm, 1941.

Rund form, lätt utställd. Två hänklar. Dekor av sittande män. Diameter 22, höjd 17,5cm.

Slitage. Repor och hack. Anlöpningar.

Utropspris
1 500 SEK